People of the CLYC

Club Officers & Directors* (2018)

Ed Schindler Jr, Commodore & Director (2018)
Bill McMillan Jr, Vice-Commodore & Director (2020)
Kit Greene, Club Fleet Captain & Director (2019)
Sean Greene, Director (2018)
Chris Walrad, Director (2018)
Kathy Zalar, Director (2019)
Karon Hagen Velek, Director (2019)
Gail Olsen, Director (2020)
Reed Breland, Director (2020)
Kent Morris, Treasurer
Dan Houser, Secretary
* -- showing year term expires.

Junior Fleet Officers (2017)

Commodore: Ramsey Morris
Vice-Commodore: Penelope Penfold-Patterson
Fleet Captain: Kendall Morris
Treasurer: Brady Greene
Secretary: Georgia Morris
Social Chairs: Avery Budlong & Jack Bazzani
Senior Advisor: Whitney Rowland
Coaches: Pete Weir & Charlie Yole

STANDING Committees(2018)

Finance:  Kent Morris, Bill McMillan, Chris Walrad, Reed Breland, & Gail Olsen
Membership:  Dan Houser, Kit Greene, Karon Hagen Velek & Jeanne McMillan, Cynthia Breland, Anne Budlong, Anne Cunningham-Pugh & Marcia Hagen
Regatta:  Kit Greene, Rob Terry, Bill McMillan, Marvin Peterson, Kaitlyn Rowland, Dan Greene, Randy Scott & Kendall Morris
House:  Gail Olsen, Pete Weir, Gary Baker, Jeanne McMillan, Kent Morris & Kelly Winter
Grounds:  Reed Breland, Jeff Williams, Stu Soule, David Seabury, Marvin Peterson, & Kent Morris
Social:  Jeanne McMillan, Randi Terry, Carolyn Peterson, Gail Pollina, & Marcia Hagen
Junior Activities: Jim McMillan
Safety:  Bill McMillan, Dal Townsend, Randi Terry, Frank Pollina, Kathy Mace, Hank Dow, Fritz Breland, & Kadin Powell
Tennis:  Bill Petti, Carol Patterson, Mary Osborn, Trish Skierski, Don Walker & Mary Hutchinson
Nominating: Bill McMillan (Vice-Commodore)

Ad Hoc Committees* (2018)

Race (for each fleet):  Fleet Captain & Sailing Master, (for Junior Fleet, also the Senior Advisors)
Long Range Planning:  Fran Halliday, John Modlin, Kelly Winter, Chris Walrad, & Rick Morris, Jr.
Information Technology:  Sean Greene, Webmaster: Ted Greene; Facebook: Nancy McMillan; email: Dan Greene & Carolyn Peterson ; Telltale Editor: Dan Greene; Telltale Advertising: Ed Schindler Jr, Michelle Horton & Donna Phillips; Telltale Distribution: Jo-Ann Tarkington; Cloud Database, Point Of Sale System & QuickBooks: Dan Greene; Digital Signage: Stan Nunn, also Bill Walter, Dan Houser, Carolyn Peterson, Mike Terry, & Chris Carlson
Scoring:  Bill McMillan & Ted Greene
Historians: Grant Brown Jr & Judy Groulx
Volunteer Coordinator:  Diane Dixon
Merchandise: Gail Olsen, Kelly Winter & Jeanne McMillan
Junior Transition:  Karon Hagen Velek & Kristen Kwasnick
Junior Membership:  Susan Walter, Mary Soule, Judy Groulx, Dan Houser & Cynnie Breland
Pink Lady:  Stu Soule & Bill Walter
Junior Membership Advisory: Tony Pugh
Season Calendar: Ed Schindler, Carolyn Peterson & Kit Greene
Off-Season Calendar: Dan Greene, Ed Schindler, Diane Dixon & Kent Morris

ByLaws: John Modlin


* = Committee Chairs are indicated by bold type.

CLYC Staff (2018)
Click here to read staff bios

Dal Townsend, Club Manager
Jack Cunningham, Sailing Master
Mack Powell, Sailing Master
    Stu Williams, Racing Staff
    Evan Oberski, Racing Staff
    Seth Darling, Racing Staff
    Walker Schindler, Racing Staff
Sara Cunningham, Kitchen Leader
    Alyssa Dawe, Kitchen Staff
    Tatum Townsend, Kitchen Staff
    Gina Viviano, Kitchen Staff
    Nora Pasche, Kitchen Staff
    
Riley Thorr, Kitchen Staff

Class Fleet Captains (2017)

E-Scows: Rob Terry
C-Scows: Bill McMillan
MC-Scows: Marvin Peterson
Ladies Butterflies: Kaitlyn Rowland
Open Butterflies: Kaitlyn Rowland
Wood-Pussies: Dan Greene
Practice MC-Scows: Randy Scott
RC Lasers: Kaitlyn Rowland
Junior Butterflies: Kendall Morris

Association Representatives (2018)

Rob Terry, Chair ofWestern Michigan E-Scow Invitational Regatta 2017
Mike Terry, Chair of WMYA at CLYC in 2017
Rob Terry, WMYA Regular Delegate 2016
Randi Terry, WMYA Regular Delegate 2016
Allison Price, WMYA Regular Delegate 2016
To Be Determined, WMYA Regular Delegate 2016